Podle českého ortopeda MUDr. Františka Picka, trpí až 80 procent české populace chybným tvarem nohy, jak uvedl pro Novinky.cz . Tito lidé ovšem svůj problém začnou řešit, až ve chvíli, kdy je překvapí bolest. A to je samozřejmě špatně a většinou, už i pozdě. Nenech to zajít tak daleko a zachraň svoje chodidlo! Poděkuje Ti za to celé tělo a tvé zdraví.

Špatně tvarovaná noha může vypadat různě. Snížená klenba, plochá noha, podlomený kotník nebo třeba příčně plochá noha. Nejčastějším problémem je ovšem plochost nohy a její příčinou bývají, velmi často, oslabené pojivové tkáně na noze, říkají ortopedi. To bývá způsobeno stárnutím tkáně nebo špatným dlouhodobým zatížením nohy.

“Lidé svůj problém začnou řešit, až ve chvíli, kdy je překvapí bolest.”

Příliš velké zatížení nohy je pro chodidlo stejně špatné, jako příliš malé zatížení. Dochází tím k oslabení svalů a vazů, které na noze jsou a k narušení statiky celého chodila, potažmo těla. Protože dochází většímu namáhání kyčlí i kolen, může dojít až k poškození menisku. U starších lidí se začnou projevovat křečové žíly.

Proto je důležité se o své chodidlo, došlap a stejně tak i koordinaci a těžiště těla zajímat, ikdyž nejsi vrcholový sportovec.

“O své chodidlo by ses měl/a zajímat, i když nejsi vrcholový sportovec!”

Pokud chceš s prevencí začít okamžitě a nechceš čekat, až Tě něco bude bolet, můžeš své chodidlo procvičovat a zpevňovat cviky. Nejjednodušší metodou, je občas dopřát svým chodidlům krátkou chůzi po písku nebo oblázcích. Zkusit můžeš i oblázky, pouze pomocí prstů chodidla, zvedat a přenášet. Tím se aktivují centra, která za normální chůze nevyužíváme.

Z cviků můžeš vyzkoušet jednoduché přenášení váhy střídavě na špičku a patu a vytvořit tak z chodidla takovou kolíbku. Tímto cvikem se posilují nejen klenby, ale i kotník.

A poslední trik jak svůj došlap preventivně sledovat a případně na něm pracovat je ten, že bys neměl zapomínat, pravidelně svůj došlap kontrolovat a případně na něm pracovat. Není nic jednoduššího, než pracovat na něčem, o čem víš, že není úplně v pořádku, včas to podchytit a ideálně začít pracovat na nápravě.

A to je přesně to, na co se my v Miomove zaměřujeme. S kompletní analýzou budeš přesně vědět, která místa tvého chodidla jsou nejvíce namáhána a která naopak vůbec a budeš tak přesně vědět, co a jak dělat, aby sis své chodidlo, potažmo celé tělo, udržel zdravé.