Klára na Olympiádu a my s ní

S Klárou Křížovou, zlínskou rodačkou a českou reprezentantkou v alpských disciplínách, jsem se potkala zhruba před 2 lety na zlínské konferenci Svět patří smělým. Seznámila nás společná kamarádka a já zjistila, že i Klárčina cesta za jejím snem je poměrně klikatá a vůbec ne tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proč? Čti dál. 

 

Klárko, četla jsem pár rozhovorů s tebou a všimla jsem si, že se tě vždycky všichni ptají na mámu. Mě teda ale spíš hrozně zajímá, jaký je to pocit, když se řítíš tou obrovskou rychlostí dolů z kopce. 
Nádherný, tak si vždycky připadám. Samozřejmě během jízdy toho člověk nestíhá moc vnímat, ale celkový pocit z toho, když ti všechno funguje tak, jak má, a cítíš tu odstředivou sílu a vítr ve vlasech, tak je to krásný pocit – o tom žádná 🙂

 

Ale aspoň trochu se u toho bojíš, ne?
Samozřejmě. Občas se objeví i obavy a strach, ale s tím se člověk musí naučit pracovat. Je to rychlostní sport, bez rychlosti to nejde.

 

A co potom dole? Tam ti běží hlavou co? 
První si hned v duchu projedu znovu celou tu jízdu a hlavně pocit z ní – kde jsem udělěla chybu, co bylo příčinou té chyby, jak to příště napravit. Dá se říct, že jízda ani závod nekončí tím, že projedeš cílovou lajnou, ale člověk musí hlavně bezpečně zastavit a pak si probrat všechny detaily jízdy. V tom nejlepším případě pak zvednou ruce nad hlavu a slavit.

 

Jak se dá tohle všechno natrénovat? Přeci v Čechách nemáš moc kde sjíždět velké sjezdovky. A už vůbec ne během celého roku. 
Trénink neprobíhá pouze na sněhu, ale také během celého jara a léta. Celkově se celý rok musím udržovat v dobré fyzičce. Kondiční příprava se z velké části skládá ze síly, rychlosti i vytrvalosti a dynamiky, obratnosti. Musím mít od každého něco.

 

Bez svých sponzorů bych neodtrénovala ani letní přípravu na sněhu.

 

A když dojde na svah?
To je ta krásnější část tréninku. Ráno vstanu, ještě před snídaní se protáhnu a cvičím takovou sestavu, kterou mám od fyzioterapeuta ušité na míru tomu, co potřebuju. Potom jdu konečně na snídani a vyrážíme na kopec. Trenéři  jedou na svah, staví trať, já se mezitím převlékám do lyžařského a dám si pár jízd volně. Následuje prohlídka trati a pak už hurá do bran. Odpolední fáze tréninku je kondiční, většinou už hlavně udržovací příprava.

 

Trénovat na profi úrovni asi vyžaduje přítomnost spousty lidí. Kdo všechno o tebe pečuje? Zmínily jsme trenéra, fyzioterapeuta. Kdo dál?
Nejideálnější varianta je ta, že mám kolem sebe tým 4-5 lidí. Trenér, servisman, kondiční trenér, fyzioterapeut a většinou i mentální trenér. Ale k tomu jsou potřeba jiné finanční prostředky. Momentálně mám u sebe 1-2 parťáky: trenéra a servismana.

 

Asi docela pálka, že? 
Ani mi nemluv. Letos jsem dokonce musela řešit servis lyží jinou formou, pomohli mi z jiného týmu. S kondičním trenérem jsem v kontaktu na dálku přes telefon, to samé s mentální trenérkou, nemůžu je vozit všude s sebou. Fyzioterapeut mi bohužel přes telefon nepomůže, tak si musím umět poradit sama.

 

Sponzoři hrají dost velkou roli. 
To si ani neumíš představit. Finanční podpora státu a svazu mi chybí moc. Bez svých sponzorů bych neodtrénovala ani letní přípravu na sněhu. Letos jsem se dokonce obrátila i na lidi s crowdfundingovou kampaní na HitHitu. Běží ještě deset dní, tak snad se nám to povede poskládat. Zavisí na tom i můj start na ZOH 2018.

 

Co si pod tím mají lidi představit? Crowdfundingová kampaň?
To znamená, že jsme na 30 dní spustili kampaň, kde lidem říkám, že potřebuju jejich podporu, na co penízky použiju a co za to dostanou. Protože to určitě nechci zadarmo. Za různé částky nabízím různé odměny.

 

Jaké například? 
Třeba pohlednici, kterou pošlu z Koreje. Nebo suvenýry z Olympijské vesničky a podle mě je nejlepší to, že nechám natisknout plachtu se jmény všech, kteří přispěli, a odvezu ji s sebou do Pchjongčchangu. Všichni tam tak budou se mnou.

 

Crowdfunding běží ještě deset dní, závisí na tom i můj start na ZOH 2018.

 

Takže s Olympiádou to vypadá jak? Pchjongčchang se blíží. 
No, moc bych si přála tam startovat, byla by to moje třetí Olympiáda. Ale sezóna není “jen” o Olympijských hrách. Samozřejmě je to ta nejvyšší meta, ale během roku máme několik závodů Světového poháru, na které se také pečlivě připravuji. Ale asi si dovedeš představit, že podívat se do Koreji a ještě k tomu tam závodit na ZOH, to je krásný cíl a motivace.

Co všechno musíš splnit, aby ses tam dostala? 
Máme stanovená kritéria od Českého lyžařského svazu – bodování ve Světovém poháru, umístění se v top 10. v Evropském poháru atd. Ale také je to o tom mít konstantní výsledky a patřičnou úroveň.

 

 

Takže teď tě čeká co? Jaké máš plány do konce roku?
Tento týden nám začíná Světový pohár v Kanadě. To stejné další víkendy ve Švýcarsku a Francii. Do Vánoc mám každý víkend nějaké závody, nudit se rozhodně nebudu.

Mám takovou speciální otázečku na závěr. Napadá tě nějaká technologická vychytávka, která by ti ty tréninky zjednodušila a vylepšila?

Bylo by supr mít něco na podporu regenerace, to bych brala všemi deseti.

Pokud chceš o Kláře vědět víc, přečti si článek Tygří princezna na portálu Bez frází, je to TOPOVKA. 

VPŘED! 

NENECHTE SI UJÍT miomove AKTUALITY